Znajdujesz się w: Strona główna > Instytut > O nas

O nas

Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego powstał w 1969 roku, a w 1974 roku rozpoczął kształcenie na kierunku Nauki Polityczne. W przeciągu następnych  czterdziestu lat istnienia instytutu uruchomiono kolejne kierunki studiów.  W chwili obecnej oferujemy studia na kierunku politologia realizowane w języku polskim i angielskim oraz jako jedni z pierwszych w Polsce na kierunku polityka publiczna.  Nasi studenci mają możliwość odbywania zajęć z wykładowcami, dla których praca jest jednocześnie pasją, a których wiedza i doświadczenie jest wykorzystywane także przez administrację publiczną, biznes i organizacje pozarządowe. Jednak nie samą nauką student żyje, dlatego też co roku organizujemy Piknik Politologiczny wspólną zabawę studentów i naszych wykładowców.

W wymiarze naukowym nasi pracownicy są autorami licznych i uznanych publikacji, realizują zarówno krajowe, jak i zagraniczne projekty badawcze. Instytut obecnie wydaje dwa czasopisma naukowe (Wrocławskie Studia Politologiczne i Polish Political Science Review) oraz prowadzi badania między innymi w sferze: stosunków międzynarodowych, myśli politycznej, teorii polityki, historii, komunikowania i mediów, marketingu politycznego, polityki społecznej oraz systemów politycznych, w którym to obszarze, ukształtowała się na początku lat dziewięćdziesiątych znana w Polsce i ceniona tzw. wrocławska szkoła systemowa.

Dzięki temu nasz Instytut od lat zajmuje miejsce w czołówce polskich ośrodków politologicznych. Znajduje to potwierdzenie m.in. w decyzjach Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która wydała nam najwyższą ocenę w zakresie jakości kształcenia oraz w rankingu  miesięcznika Perspektywy, gdzie regularnie od lat plasujemy się w gronie czterech najlepszych politologii w kraju. Naszą wysoką pozycję budujemy rozwijając  kontakty zarówno z krajowymi i zagranicznymi środowiskami naukowymi, przedstawicielami instytucji publicznych i politycznych, administracją, mediami, przedsiębiorcami oraz organizacjami trzeciego sektora. W 2012 roku wrocławska politologia znalazła się wśród zwycięzców konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na przygotowanie najlepszych programów studiów opartych na Krajowych Ramach Kwalifikacji i dostosowanych do wymagań rynku pracy.