Regulamin
Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego
- pt.1
- Regulamin Instytutu Politologii określa szczegółowe zasady organizacji i funkcjonowania Instytutu Politologii oraz tryb działania jego organów i strukturę organizacyjną.
- Instytut Politologii jest jednostką organizacyjną Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem znajduje zastosowanie ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz Statut Uniwersytetu Wrocławskiego.
- pt.2
Zadaniem Instytutu jest prowadzenie działalności naukowej, dydaktycznej oraz kształcenie kadr naukowych w zakresie nauk o polityce i administracji.
- pt.3
- Instytutem kieruje dyrektor, który jest odpowiedzialny za pracę Instytutu przed organami Wydziału i Rektorem.
- Dyrektora Instytutu powołuje i odwołuje Rektor na okres kadencji Rektora, nawniosek dziekana zaopiniowany przez Radę Wydziału.
- Dyrektor Instytutu jest przełożonym pracowników Instytutu.
- Do zadań dyrektora Instytutu, poza wymienionymi w § 127.1 Statutu, należy:
- sprawowanie nadzoru i kontroli nad planowaniem zajęć dydaktycznych, a w szczególności nad obsadą zajęć dydaktycznych,
- podejmowanie decyzji w sprawach wyjazdów naukowych pracowników Instytutu, a w szczególności udzielanie zgody na wyjazd oraz ustalanie zasad finansowania wyjazdu,
- podejmowanie decyzji w sprawach finansowania badań, przedsięwzięć naukowych i organizacyjnych.
- pt.4
- Na wniosek dyrektora Instytutu, Dziekan Wydziału, po uzyskaniu opinii Rady Wydziału, przedstawia Rektorowi wniosek o powołanie i odwołanie zastępców dyrektora.
- Zastępców dyrektora powołuje Rektor w liczbie od jednego do czterech.
3.Zadania i kompetencje zastępców Dyrektora określa Dyrektor Instytutu.
- pt.5
- W Instytucie działa Rada Instytutu. Jej skład określa § 129.1 Statutu Uniwersytetu Wrocławskiego.
- Przewodniczącym Rady jest dyrektor Instytutu, który przewodniczy jej posiedzeniom.
- W skład rady wchodzą: dyrektor, zastępcy dyrektora, profesorowie, profesorowie Uniwersytetu i doktorzy habilitowani oraz przedstawiciele innych grup pracowniczych.
- Liczba przedstawicieli innych grup pracowniczychw Radzie wynosi:
- 1 przedstawiciel pracowników administracji,
- 4 przedstawicieli pozostałych nauczycieli akademickich.
- W posiedzeniach Rady uczestniczą, z głosem doradczym:
- a) przedstawiciele związków zawodowych, których członkowie są zatrudnieni w Instytucie Politologii (po złożeniu stosownego wniosku przez związek zawodowy) - po jednym z każdego związku,
- b) jeden przedstawiciel studentów, wybrany przez samorząd studencki,
- c) jeden przedstawiciel doktorantów i słuchaczy szkoły doktorskiej, wybrany przez doktorantów i słuchaczy szkoły doktorskiej, których promotorami są pracownicy Instytutu.
- W posiedzeniach Rady może uczestniczyć, z głosem doradczym, osoba zaproszona przez dyrektora Instytutu.
- Kadencja Rady Instytutu pokrywa się z kadencją Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.
- Zadania Rady Instytutu określa § 130.1 StatutuUniwersytetu Wrocławskiego.
- Posiedzenia Rady Instytutu zwołuje w miarę potrzeb jej przewodniczący, powiadamiając o terminie i miejscu posiedzenia wszystkich członków Rady Instytutu (pisemnie lub drogą elektroniczną), najpóźniej na 7 dni przed planowanym posiedzeniem. Do zawiadomienia dołącza się projekt porządku obrad oraz inne dokumenty.
- Rada Instytutu obraduje na posiedzeniach w obecności co najmniej połowy składu i wyraża swoje opinie w formie uchwał, podjętych w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, jeżeli Ustawa lub Statut nie stanowią inaczej.
- W sprawach osobowych Rada podejmuje uchwały w glosowaniu tajnym. Na wniosek członka Rady glosowanie tajne może być wprowadzone również w innych sprawach.
- Rada Instytutu w sprawach należących do jej kompetencji może powoływać stałe i doraźne komisje oraz określać ich zadania.
- Z posiedzenia Rady Instytutu sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący Rady Instytutu i protokolant. Protokoły wraz z dokumentacją są przechowywane w siedzibie Instytutu.
- pt.6
- Strukturę organizacyjną Instytutu Politologii określaRegulamin Organizacyjny Uniwersytetu Wrocławskiego.
- Jednostki wchodzące w skład Instytutu tworzy, przekształca i znosi rektor, na wniosek dziekana, zaopiniowany przez Radę Instytutu.
- pt.7
Niniejszy Regulamin został zatwierdzony przez Radę Wydziału w dniu 3 lipca 2020 r. i wchodzi wżycie z dniem jego zatwierdzenia przez rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.
- pt.8
Wszelkie zmiany do regulaminu wprowadzane są w trybie przewidzianym dla jego uchwalenia, na wniosekdyrektora Instytutu, po zasięgnięciu opinii Rady Instytutu.