Wyjazd badawczy do Doliny Baryczy

W dniach 31.05-01.06.2017 studenci Zarządzania Projektami Społecznymi, w ramach zajęć związanych z zarządzaniem rozwojem regionalnym i lokalnym prowadzonymi przez dr Andrzeja Ferensa, mieli okazję uczestniczyć w wyjeździe studialnym, do Doliny Baryczy, o nazwie „Projekty społeczne w praktyce” organizowanym przez Towarzystwo Edukacji Obywatelskiej. Celem wyjazdu było zapoznanie studentów z praktycznymi aspektami planowania, realizacji i zarządzania projektami społecznymi oraz uzyskanie informacji o skutkach społecznych działań dla rozwoju regionu. Podczas serii spotkań studenci mieli również okazję poznać różne formy aktywności społecznej, gospodarczej i kulturalnej na terenie Doliny Baryczy. Pierwsza część wyjazdu rozpoczęła się od przeprawy rowerowej z Milicza do Krośnic, gdzie studenci, w Spółdzielni Socjalnej „Szklany Świat”, mieli okazję zobaczyć proces produkcji bombek oraz dowiedzieć się więcej na temat reaktywacji spółdzielni przez pracowników. Kolejnym punktem było zwiedzenie „Galerii Ziemi i Minerałów” prowadzonej przez pasjonata – pana Janusza Talagę, który przedstawił swoją kolekcję oraz omówił realizowane działania animujące lokalną społeczność. Po posiłku grupa udała się do Winnicy De Sas - pomysłu na biznes, ale również na życie państwa Anny i Leszka Zuber. Idea zrodziła się, by wykorzystać potencjał miejsca, w którym zamieszkali. Dzięki wielkiej determinacji oraz cierpliwości, dzisiaj Winnica to imponujący kompleks 3 hektarów winorośli, z której powstaje doceniane w regionie wino. Państwo Zuber realizują również festiwal jazzowy, De Sas Music Festiwal, który przyciąga gości z całej Polski.
W drodze powrotnej do miejsca noclegu uczestnicy mieli przyjemność rozmowy z panem Piotrem Niewiadomskim właścicielem restauracji „W Starym Młynie”, który przedstawił realizowane zadania związane z promocją regionu oraz produktów lokalnych. Omówił również trudności i problemy, które pojawiły się na drodze ich realizacji. Ostatnim punktem pierwszego dnia było krótkie, jednak bardzo radosne, spotkanie z panem Maciejem Kowalskim (absolwentem Politologii), który oprowadził studentów po swoim rancho. Niektórzy spośród nich mieli nawet okazję wsiąść i przejechać się na Koniku polskim, co było ciekawym doświadczeniem. Po powrocie do miejsca noclegu, nadszedł czas na rozmowę i podsumowania przy wspólnym ognisku. Drugiego dnia wyjazdu odbyło się spotkanie w Starostwie Powiatowym w Miliczu, gdzie studenci uzyskali informacje na temat zrealizowanych projektów oraz działań skierowanych na rozwój turystyki w regionie. Podsumowującym i zarazem ostatnim miejscem wyjazdu badawczego było spotkanie z panią Ingą Demianiuk-Ozgą, prezes Stowarzyszenia „PARTNERSTWO dla Doliny Baryczy“, która przekazała studentom mnóstwo informacji związanych z budowaniem lokalnej marki, aktualnych działaniach stowarzyszenia oraz planach związanych z rozwojem Doliny Baryczy.

Serdeczne podziękowania za wsparcie kierujemy do:
Pana Krzysztofa Balawejder Prezesa Zarządu POLBUS PKS za darmowe użyczenie autokaru na przejazd.
Za przekazanie lokalnych produktów:
Pani Wiesławie Jankowskiej
Panu Pawłowi Chudzińskimu