Zamorska Katarzyna

Imię i nazwisko: Katarzyna Zamorska, profesor nadz. UWr.

Stopień/tytuł naukowy: doktor habilitowany

Zakład: Polityki Społecznej i Ekonomicznej (kierownik)

Obszary badawcze: Teoria i praktyka państwa opiekuńczego, prawa społeczne – realizacja i dostęp w Polsce, filozoficzne uwarunkowania polskiej polityki społecznej, aksjologiczne podstawy polityki społecznej.

Najważniejsze publikacje w ostatnich pięciu latach:

• Dostęp do praw społecznych a kapitał ludzki i społeczny, [w:] D. Moroń (red.), Kapitał ludzki i społeczny. Kreowanie i zarządzanie, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2012, ss. 15-28.
  • Wędrówka pewnej idei. Czytając Ludwika Krzywickiego, [w:] Badania społeczne i ich rola w kształtowaniu postępu: ciągłość i zmiana. W 150. rocznicę urodzin Ludwika Krzywickiego, Wiesław Koński (red.), Towarzystwo Naukowe Płockie, Płock 2011, ss. 35-53.
  • Polityka społeczna w integrującej się Europie – między bezpieczeństwem a niepewnością, „Nauki Społeczne”, Współczesne społeczeństwa – nadzieje i zagrożenia, Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego, Olga Kowalczyk (red.), Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego, 1 (3), Wrocław 2011, ss. 41-55.
  • Prawa społeczne jako program przebudowy polityki społecznej, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2010, 248 stron.
  • Prawo do dochodu obywatelskiego jako alternatywa dla prawa do pracy, [w:] Międzynarodowa polityka społeczna – aspekty porównawcze, Bożena Balcerzak-Paradowska, Andrzej Rączaszek (red.), IPiSS i Wyd. AE im. Karola Adamieckiego, Warszawa-Katowice 2010, ss. 432-438
  • Spór o model polityki społecznej w Polsce w nowych uwarunkowaniach gospodarczych, społecznych i politycznych, „Nauki Społeczne 2. Współczesne społeczeństwa – nadzieje i zagrożenia”, Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego, Olga Kowalczyk (red.), Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego, Wrocław 2010, ss. 13-27.
  • Polityka rodzinna w kontekście pracy kobiet, „Nauki Społeczne”, Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego, Adam Kubów, Joanna Szczepaniak (red.), Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego, Wrocław 2010, ss.113-126.
  • Prawa drugiej generacji a dyskurs społeczny, [w:] Wokół współczesnych problemów ochrony praw człowieka, Wiesław Wacławczyk (red.), Wydawnictwo „Erida”, Warszawa 2009, ss. 139-149.

Aktywność doradcza, ekspercka:

• Recenzentka współpracująca z czasopismem „Społeczeństwo i Ekonomia”.

KONSULTACJE, p.322 IPOL