Skrzypiński Dariusz

prof DS

Imię i nazwisko: Dariusz Skrzypiński

Stopień/tytuł naukowy: doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego

Zakład: Badań Aktywności Politycznej (kierownik)

Funkcje: Zastępca Dyrektora Instytutu Politologii ds. organizacyjnych

Obszary badawcze: Transformacja instytucji systemu politycznego RP, zarządzanie partią polityczną,  zarządzanie kampanią wyborczą, strategie polityczne, armia w systemie politycznym.

Najważniejsze publikacje w ostatnich latach:

Monografie

• Skrzypiński Dariusz (autor), Władza sądownicza w procesie transformacji polskiego systemu politycznego: studium politologiczne, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, (Acta UniversitatisWratislaviensis; nr 3175) Wrocław 2009, ss. 452.
  • Skrzypiński Dariusz (redaktor), Rywalizacja o prezydenturę w miastach Dolnego Śląska, Marina, Wrocław 2012, ss. 349.
  • Skrzypiński Dariusz (współredaktor), Segmentacja, targeting, pozycjonowanie na rynku politycznym, Towarzystwo Edukacji Obywatelskiej ; Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2014, ss.242.
  • Skrzypiński Dariusz (współredaktor),Studia nad współczesnymi systemami politycznymi : instytucje i mechanizmy rywalizacji politycznej. T. 2 / red. nauk. Robert Alberski, Wiesława Jednaka, Dariusz Skrzypiński. - Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek, 2014. ss.384.

Artykuły i rozdziały:

• Skrzypiński Dariusz, Strategie polskich partii politycznych, [w:] Partie i system partyjny III RP, red. K. Kowalczyk, Wyd. Adam Marszałek, Toruń 2011,ss. 57-80.
  • Skrzypiński Dariusz, Strategia polityczna jako czynnik warunkujący kształt strategii wyborczej ugrupowań startujących w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 r. Analiza relacji pomiędzy komitetami wyborczymi, [w:] Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku w okręgu dolnośląsko-opolskim. Uwarunkowania kształtowania strategii wyborczych, red. R. Alberski, R. Solarz, Wyd. UWr, Wrocław 2011,ss. 50-73.
  • Skrzypiński Dariusz, Marketing w lokalnych kampaniach wyborczych: faktyczne czy deklarowane działania liderów, [w:] Profesjonalizacja i mediatyzacja kampanii politycznych w Polsce, red. K. Churska-Nowak, S. Drobczyński, Wyd. WSNHiD, Poznań 2011, ss.65-90.
  • Skrzypiński Dariusz, Proces mianowania kandydatów w wyborach prezydenckich jako mechanizm rozstrzygania dylematów strategicznych, Warszawa, Studia Politologiczne vol.19/2011, ss. 44-62.
  • Skrzypiński Dariusz, Political Dimensions of the Judiciary, Toruń, Athenaeum. PolishPolitical Science Studies, vol. 30/2011,
  • Skrzypiński Dariusz, Pomiędzy systemem a rynkiem. Rozważania o marketyzacji polityki i polityczności marketingu, Warszawa, Studia Politologiczne vol.24/2012, ss. 58-71.
  • Skrzypiński Dariusz, Lisicka Halina, Społeczno-polityczna charakterystyka badanych miast, w: Rywalizacja o prezydenturę w miastach Dolnego Śląska, red. D. Skrzypiński, Marina, Wrocław 2012, ss. 29-50.
  • Skrzypiński Dariusz, Cichosz Marzena, Kampania wyborcza w wyborach samorządowych w 2010 roku. Wybrane aspekty, w: Rywalizacja o prezydenturę w miastach Dolnego Śląska, red. D. Skrzypiński, Marina, Wrocław 2012, ss. 217-246.
  • Skrzypiński Dariusz, Wyniki wyborów do Sejmu w wybranych dużych polskich miastach w latach 1993-2011, w: W kręgu nauki o państwie, prawie i polityce, red. B. Dziemidok-Olszewska, W. Sokół, T. Buchta, Innovatio Press, Lublin 2012, ss. 549-566.
  • Skrzypiński Dariusz, W różnorodności siła. Społeczno-gospodarcza charakterystyka województw, w: Gra o regiony. Wybory do sejmików województw w 2010 roku, red. R. Alberski, M. Cichosz, K. Kobielska, Wrocław, Remar 2013, ss. 35-53.
  • Odpowiedzialność sędziów w świetle zjawiska judykalizacji polityki / Dariusz Skrzypiński. - Wrocławskie Studia Politologiczne. - Nr 17 (2014), ss. 53-64
  • Segmentacja i targeting jako elementy procesu planowania strategicznego kampanii wyborczej / Dariusz Skrzypiński // W: Segmentacja, targeting, pozycjonowanie na rynku politycznym / red. Marzena Cichosz, Dariusz Skrzypiński. - Wrocław : Towarzystwo Edukacji Obywatelskiej ; Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2014, ss.7-19.
  • Wybory do sejmiku województwa dolnośląskiego jako mechanizm rekrutacji regionalnych elit politycznych / Dariusz Skrzypiński // W: Studia nad współczesnymi systemami politycznymi : instytucje i mechanizmy rywalizacji politycznej. T. 2 / red. nauk. Robert Alberski, Wiesława Jednaka, Dariusz Skrzypiński. - Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek, 2014. ss. 196-218
  • Funkcjonowanie władzy sądowniczej, jako czynnik warunkujący konsolidację demokracji w państwach Europy środkowo-wschodniej, w: Kształtowanie ładu demokratycznego w państwach Europy Środkowej i na Bałkanach. Szanse i zagrożenia, red. Jacek Wojnicki, Aspra-JR, Warszawa 2015, ss. 89-101.
  • Skrzypiński Dariusz, Prokuratura w polskim systemie politycznym. Wyzwania i dylematy, e-Politikon, nr 19/2016, ss. 6-24.

Nagrody, wyróżnienia:

• 2002 - Nagroda Dyrektora Instytutu Politologii "Belfer 2002",
  • 2005 - Nagroda Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego za osiągnięcia dydaktyczne,
  • 2011 - Nominacja Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego do nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  • 2011-  Nagroda Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego za osiągnięcia organizacyjne.
  • 2016 - Nagroda Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego za osiągnięcia organizacyjne

Aktywność doradcza, ekspercka:

• Ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej,
  • Recenzent Narodowego Centrum Nauki,
  • Recenzent czasopism: „Preferencje Polityczne”, „Athanaeum. Polskie Studia Politologiczne”, „Wrocławskie Studia Politologiczne”, „e-politikon”

Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Polskiego Towarzystwa Marketingu Politycznego

Konsultacje, sala 319

Plan zajęć, semestr zimowy 2017/2018