Kozierska Joanna

Imię i nazwisko: Joanna Kozierska

Stopień/tytuł naukowy:  doktor

Zakład: Systemów Politycznych i Administracyjnych

Obszary badawcze: Koalicje gabinetowe w państwach Europy Środkowej i Wschodniej: partyjne uwarunkowania formowania koalicji gabinetowych, zasady i sposoby tworzenia gabinetów w obrębie młodych, sfragmentaryzowanych systemów partyjnych, wpływ czynnika historycznego na kształt koalicji, liczba i rozmiar partii tworzących gabinet, czynniki warunkujące trwałość koalicji; Wyborcze konsekwencje rządzenia; Ewolucja potencjału koalicyjnego partii; Wpływ partii antysystemowych na proces tworzenia gabinetu; Współczesne kampanie wyborcze.

Najważniejsze publikacje w ostatnich pięciu latach:

• Joanna Kozierska, Wyborcze koszty rządzenia koalicyjnego w wybranych państwach Europy Środkowej. Wrocław, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2013;
  • Joanna Kozierska, Zróżnicowanie przestrzenne dostępności do edukacji publicznej i niepublicznej na Dolnym Śląsku [w:] Samorządowa Polityka Społeczna. Rozwiązania istytucjonalno-prawne, Dorota Moroń, Katarzyna Zamorska (red.), Wrocław, Wydawnictwo ATUT, 2010;
  • Joanna Kozierska, Szwajcarska Partia Ludowa – zmiana polityczna w Szwajcarii? [w:] Populizm w Europie. Defekt i przejaw demokracji? Anna Pacześniak, Jean-Michel De Waele (red.), Warszawa, Oficyna Naukowa, 2010;
  • Joanna Kozierska, Kształtowanie się systemu partyjnego w Polsce [w:] Transformacja w Polsce i na Ukrainie, Wybrane aspekty, Andrzej Antoszewski, Antonina Kolodii, Krzysztof Kowalczyk (red.), Wrocław, Wydawnictwo ATUT, 2010; (Формування партійної системи Польщі [w:] Трансформація В Польщі І В Україні, Вибрані Аспекти, Andrzej Antoszewski, Antonina Kolodii, Krzysztof Kowalczyk (red.), Wrocław, Wydawnictwo ATUT, 2010);
  • Joanna Kozierska, Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego : wybrane aspekty [w:] Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku w okręgu dolnośląsko-opolskim: uwarunkowania kształtowania strategii wyborczych, Robert Alberski, Radosław Solarz (red.), Wrocław, Wydaw. Uniwersytetu Wrocławskiego, 2011;
  • Joanna Kozierska, Wyniki wyborów samorządowych w 2010 roku [w:] Rywalizacja o prezydenturę w miastach Dolnego Śląska, Dariusz Skrzypiński (red.), Wrocław, Wydawnictwo Marina, 2012;
  • Joanna Kozierska, Współpraca, Izolacja, Ignorowanie. Co zrobić ze skrajną prawicą? [w:] Ekstremizm polityczny we współczesnym świecie, Aleksandra Moroska-Bonkiewicz (red.), Wrocław, Wydawnictwo Naukowe Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, 2012; (Cooperation, Isolation, Disregard : what can be done with radical right? [w:] Political science: an anthology, Piotr Sula, (ed.), dokument elektroniczny, http://tinyurl.com/oras2lc)
  • Robert Alberski, Joanna Kozierska, Wszyscy ludzie prezydenta (Dutkiewicza). Wybory do sejmiku województwa dolnośląskiego [w:] Gra o regiony : wybory do sejmików województw w 2010 r., Robert Alberski, Marzena Cichosz, Katarzyna Kobielska (red.), Wrocław,  REMAR, 2013.

Nagrody, wyróżnienia:

• 2007 - Wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych za pracę doktorską Nowa skrajna prawica w wybranych państwach Europy Zachodniej. Analiza porównawcza.

Konsultacje, sala 319

Plan zajęć - semestr zimowy 2017/2018