Herbut Ryszard

Imię i nazwisko: Ryszard Herbut

Stopień/tytuł naukowy: prof. dr hab.

Zakład: Systemów Politycznych i Administracyjnych

Obszary badawcze: teoria systemów politycznych oraz teoria i praktyka funkcjonowania partii i systemów partyjnych.

Najważniejsze publikacje w ostatnich pięciu latach:

• Herbut Ryszard, Baluk Walenty, Kształtowanie się partii politycznych i systemów partyjnych w państwach postradzieckich (w:) Transformacja systemów politycznych państw obszaru byłego Związku Radzieckiego (red.) Ryszarda Herbut i Walenty Baluka, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2010,(Acta Universitatis Wratislaviensis; nr 3257), s. 131-188. Tekst rozdz. w jęz. ang. „Development of political parties and party systems in post-Soviet states” ukazał się w angielskojęzycznej wersji książki pt. : „Transformation of political systems in post-Soviet space”, Wrocław 2010, s. 129-186.
  • Herbut Ryszard, Niech polska polityka zmieni płeć / z prof. Ryszardem Herbutem, dyrektorem Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego rozm. Stanisław Lejda (w:) ,,Odra” 2010, nr 1, s. 25-31.- WYWIAD
  • Herbut Ryszard, Baluk Walenty, Społeczno-polityczne i kulturowe uwarunkowania zmian w państwach byłego ZSRR (w:) Transformacja systemów politycznych państw obszaru byłego Związku Radzieckiego (red.) Ryszard Herbut i Walenty Baluka,  Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2010, (Acta Universitatis Wratislaviensis ; nr 3257), s. 13-36.
  • Herbut Ryszard, Zmiana roli państwa – instytucjonalny kontekst funkcjonowania rządów prawa (w:) Spory wokół teorii i praktyki państwa prawa (red.) Grażyna Ulicka, Sławomira Wronkowska, LEX a Wolters Kluwer business, Warszawa 2011,  (Monografie LEX), s. 135-151.
  • Herbut Ryszard, Siła wyborcza partii socjaldemokratycznych w państwach Europy Zachodniej (w:) Współczesna socjaldemokracja europejska na przełomie XX i XXI wieku (red.) Edward Olszewski i Wojciech Ziętara, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2012, s. 111-127

Nagrody, wyróżnienia:

• 1996 - nagroda Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego za osiągnięcia naukowe,
  • 1996 - nagroda  zespołowa Ministra Edukacji Narodowej za współautorstwo "Leksykonu politologii",
  • 1996 - nagroda zespołowa Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego za "Leksykon politologii";
  • 1997 - nagroda Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego za osiągnięcia naukowe,
  • 2002 - nagroda naukowa (wraz z A. Antoszewskim) Wydziału I Nauk Społecznych PAN w dziedzinie nauk politycznych za pracę "Systemy polityczne współczesnego świata",
  • 2004 - zespołowa nagroda Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego za osiągnięcia naukowe uzyskane w 2003 r.

Konsultacje, p. 205

Plan zajęć - semestr zimowy 2018