Czajowski Andrzej

prof AC

Imię i nazwisko: Andrzej Czajowski

Stopień/tytuł naukowy: prof. dr hab.

Zakład: Teorii Polityki

Obszary badawcze: Problematyka dotycząca władzy politycznej, zachowań politycznych, konfliktów politycznych, procesów politycznych, przywództwa politycznego, decyzji politycznych i procesów decyzyjnych, kultury politycznej, systemów politycznych krajów postradzieckich.

Publikacje w ostatnich pięciu latach:

• Czajowski Andrzej, Opozycja polityczna w mentalności rosyjskiej [w:] Na gruzach imperium… : w stronę nowego ładu międzynarodowego i społeczno-politycznego w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, A. Stępień-Kuczyńska i M. Słowikowski (red.), Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2012.
  • Czajowski Andrzej, Polityczność działań społecznych [w:] Polityka i polityczność: problemy teoretyczne i metodologiczne, A. Czajowski i L. Sobkowiak (red.),  Atla 2 – Wrocławskie Wydawnictwo Naukowe, Wrocław 2012.
  • Czajowski Andrzej, Decydowanie w polityce, Wrocławskie Wydawnictwo Naukowe ATLA 2,Wrocław 2013.
  • Czajowski Andrzej, Historia przedstawicielskich organów prawodawczych w Rosji, [w:] Ustroje, Historia i Współczesność. Polska-Europa-Ameryka Łacińska, M. Grzybowski, G. Kuca, P. Mikula (red.),Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2013.
  • Czajowski Andrzej, Niektóre założenia do badań nad decyzjami polskiego prezydenta : pojęcia decyzji politycznej, działania politycznego i podmiotu politycznego, [w:] Studia nad współczesnymi systemami politycznymi : podmioty i procesy demokratyczne. T. 1, J. Juchnowski, R. Wiszniowski (red.), Wydawnictwo Adam Marszałek,Toruń 2014.
  • Czajowski Andrzej, Patriotyzm jako determinanta działań politycznych, [w:] Nowoczesne formy patriotyzmu i nacjonalizmu w kontekście przemian współczesnych systemów społeczno – politycznych, D. Drałus, M. Wichłacz (red.), Wrocławskie Wydawnictwo Naukowe ATLA 2,Wrocław 2014.
  • Czajowski Andrzej, Polityczność działań dziennikarza w świetle teorii konfliktu społecznego, [w:] Polityczność i polityka w refleksji teorio politycznej, M. Karwat, B. Kaczmarek (red.)// "Studia Politologiczne" vol. 37, Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2015.
  • Czajowski Andrzej, X twierdzeń o polityce, Wydawnictwo Adam Marszałek,Toruń 2015.
  • Czajowski Andrzej, System polityczny a system gospodarczy w narracji metaforycznej, [w:] Demokracja i kapitalizm – nierozłączna para czy fałszywi przyjaciele?, Ł. Makowski, J. Szostak (red.)// „Chorzowskie Studia Polityczne”, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Bankowej, nr 9, Chorzów 2015.

• Czajowski Andrzej, Między plagiatem, inspiracją a twórczą adaptacją. Uwaga do teologicznych koncepcji genezy państwa, [w:] Europa – idee, koncepcje, rzeczywistość, J. Juchnowski, P. Turczyński, R. Wiszniowski (red.), Wydawnictwo Libron, Kraków 2016.

Konsultacje, sala 313

Plan zajęć - semestr zimowy 2017/2018