Czajowski Andrzej

prof AC

Imię i nazwisko: Andrzej Czajowski

Stopień/tytuł naukowy: prof. dr hab.

Zakład: Teorii Polityki (kierownik)

Obszary badawcze: Problematyka dotycząca władzy politycznej, zachowań politycznych, konfliktów politycznych, procesów politycznych, przywództwa politycznego, decyzji politycznych i procesów decyzyjnych, kultury politycznej, systemów politycznych krajów postradzieckich.

Publikacje w latach 2013-2017:

Książki:

·         Decydowanie w polityce, Wrocławskie Wydawnictwo Naukowe ATLA 2,Wrocław 2013.

·         X twierdzeń o polityce, Wydawnictwo Adam Marszałek,Toruń 2015.

Artykuły w czasopismach naukowych i książkach zbiorowych:

·         Historia przedstawicielskich organów prawodawczych w Rosji, [w:] Ustroje, Historia i Współczesność. Polska-Europa-Ameryka Łacińska, M. Grzybowski, G. Kuca, P. Mikula (red.),Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2013.

·         Niektóre założenia do badań nad decyzjami polskiego prezydenta: pojęcia decyzji politycznej, działania politycznego i podmiotu politycznego, [w:] Studia nad współczesnymi systemami politycznymi: podmioty i procesy demokratyczne. T. 1, J. Juchnowski, R. Wiszniowski (red.), Wydawnictwo Adam Marszałek,Toruń 2014.

·         Patriotyzm jako determinanta działań politycznych, [w:] Nowoczesne formy patriotyzmu i nacjonalizmu w kontekście przemian współczesnych systemów społeczno – politycznych, D. Drałus, M. Wichłacz (red.), Wrocławskie Wydawnictwo Naukowe ATLA 2,Wrocław 2014.

·         Polityczność działań dziennikarza w świetle teorii konfliktu społecznego, [w:] Polityczność i polityka w refleksji teorio politycznej, M. Karwat, B. Kaczmarek (red.)// "Studia Politologiczne" vol. 37, Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2015.

·         System polityczny a system gospodarczy w narracji metaforycznej, [w:] Demokracja i kapitalizm – nierozłączna para czy fałszywi przyjaciele, Ł. Makowski, J. Szostak (red.)// „Chorzowskie Studia Polityczne”, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Bankowej, nr 9, Chorzów 2015.

·         Między plagiatem, inspiracją a twórczą adaptacją. Uwaga do teologicznych koncepcji genezy państwa, [w:] Europa – idee, koncepcje, rzeczywistość, J. Juchnowski, P. Turczyński, R. Wiszniowski (red.), Wydawnictwo Libron, Kraków 2016.

·         Zagrożenia bezpieczeństwa państwa a zagrożenia bezpieczeństwa w państwie, [w:] Zjawiska polityczne w perspektywie teoretycznej, A. Czajowski, D. Drałus, L. Sobkowiak, M. Wichłacz (red.), Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2017.

·         Polityka wobec zabijania ludzi w konfliktach społecznych. Wykład teoretyczno-metodologiczny// "Wrocławskie Studia Politologiczne", nr 22, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2017.

Konsultacje:

pok. 312