Prof. dr hab. Mirosław Dymarski członkiem Zespołu do Spraw Nagród

Z przyjemnością informujemy, że Pani Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Lena Kolarska-Bobińska powołała Pana prof. dr hab. Mirosława Dymarskiego na członka Zespołu do Spraw Nagród.

Zespół do Spraw Nagród to gremium 44 osób ze wszystkich obszarów wiedzy oraz ośrodków badawczych i akademickich w Polsce powoływanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Najważniejszym celem jego powstania jest ocena i uchwalanie wniosków o przyznanie nagród ministra za wybitne osiągnięcia naukowe oraz za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej m.in. dla naukowców mających rzeczywisty wkład w rozwój nauki lub będących promotorami wybitnych prac doktorskich. Członkowie Zespołu mogą również przedstawiać ministrowi własne propozycję dotyczących przyznania nagród.

Prof. dr hab. Mirosław Dymarski jest pracownikiem Instytutu Politologii w Zakładzie Historii Najnowszej i Ruchów Społecznych. Jest ekspertem w dziedzinie Bałkan i Europy Środkowej w XIX-XX wieku.

Karierę naukową Profesor Mirosław Dymarski rozpoczął w 1989 r. obroną pracy doktorskiej. W 2000 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego za monografię Stosunki wewnętrzne wśród polskiego wychodźstwa politycznego i wojskowego we Francji i w Wielkiej Brytanii 1939-1945, za którą w 2001 otrzymał Nagrodę Indywidualną Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 5 grudnia 2011 uzyskał tytuł profesora na podstawie monografii o konfliktach bałkańskich. Jest członkiem Komitetu Słowianoznawstwa PAN, Komisji Środkowoeuropejskiej PAU, Komisji Bałkanistyki Oddział PAN w Poznaniu, Komisji Najnowszych Dziejów Słowian afiliowanej przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów, współpracownikiem Pracowni Macedonistyki przy Instytucie Slawistyki UWr. Ponadto od 2006 do 2008 roku był członkiem Rady Naukowej Centrum Willy’ego Brandta na Uniwersytecie Wrocławskim.

W latach 2012 – 2015 realizował grant z Narodowego Centrum Nauki, Przywództwo polityczne na Bałkanach w XIX i XX wieku – typologia, uwarunkowania historyczne i kulturowe. Był stypendystą Fundacji Nauki Polskiej, trzykrotnym stypendystą Fundacji Lanckorońskich, profesorem wizytującym w Sofii i Zagrzebiu. Prowadził badania w Belgradzie, Salonikach, Sofii, Zagrzebiu, Cetinje, Sarajewie, Edirne, Londynie, Ann Arbor.

Panu Profesorowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.