Nowe ruchy społeczno-polityczne we współczesnym globalizującym się świecie

Koło Młodych Politologów UWr

zaprasza na:

Ogólnopolską studencko-doktorancką konferencję naukową:

"Nowe ruchy społeczno-polityczne we współczesnym

globalizującym się świecie"

Konferencja odbędzie się w Instytucie Politologii UWr w dniu 5.05.2015 r. Wszystkich zainteresowanych tematyką nowych ruchów społeczno-politycznych zapraszamy do zgłaszania wystąpień na konferencję do dn. 27.03.2015 r.

Kategoria nowych ruchów społeczno-politycznych nie jest szczególnym novum w obszarze zainteresowań nauk społecznych, w szczególności zaś w politologii. Już od lat 70 ubiegłego wieku naukowcy z różnym skutkiem starają się za jej pomocą ująć zjawiska o charakterze ruchów społecznych (zbiorowa mobilizacja nakierowana na zmianę polityczną lub społeczną, o niskim stopniu organizacji oraz charakterze tymczasowym), mające jednak cechy odróżniające je od wcześniej obserwowanych ruchów powiązanych z wartościami materialnymi i konfliktem klasowym. Przełom lat 80 i 90 XX wieku przyniósł nowe formy aktywności oraz zmiany charakteru nowych ruchów społeczno-politycznych.

Chociaż wiele z nowych ruchów społeczno-politycznych kontynuuje tradycje znane z poprzedniego stulecia, np. ruchów kontestacyjnych z lat 70., to wciąż przyspieszające zmiany w rozwoju technologii, organizacji społeczeństwa czy wreszcie przekształcające się globalne uwarunkowania społeczno-polityczne, wpływają na wszystkie aspekty funkcjonowania tych ruchów: począwszy od ich genezy i kontekstu funkcjonowania, przez sposoby mobilizacji i działania, na wpływie na współczesną politykę i demokrację skończywszy. Zauważamy te zmiany i interesuje nas to, w jaki sposób ruchy społeczno-polityczne należy rozumieć w dzisiejszych czasach. Planowana przez nas konferencja ma za zadanie stworzyć warunki do tego, by przekrojowo i interdyscyplinarnie uchwycić obecny stan wiedzy na ten temat, a także poddać tę problematykę krytycznej dyskusji w środowisku naukowym.

Celem konferencji ma być próba rozważenia kwestii i pytań w następujących obszarach powiązanych z nowymi ruchami społeczno-politycznymi w globalizującym się świecie:

KONTEKST - PRAKTYKA – KONSEKWENCJE

Honorowy patronat nad konferencją objął Dziekan Wydziału Nauk Społecznych, prof. dr hab. Jerzy Juchnowski.

Zapraszamy na naszą stronę internetową konferencji, gdzie mogą zapoznać się Państwo ze szczegółowymi informacjami dot. konferencji: www.kmp.uni.wroc.pl/konferencja

• Osoby zainteresowane aktywnym uczestnictwem w konferencji proszone są o wypełnienie formularzu zgłoszeniowego znajdującego się na stronie konferencji (na dole strony pod adresem: www.kmp.uni.wroc.pl/konferencja ) do dnia 27.03.2015.
  • Ogłoszenie ostatecznej listy uczestników konferencji nastąpi do dnia 9.04.2015.
  • Przewidziane wydanie publikacji pokonferencyjnej.

Komitet naukowy konferencji:

• Roman Bäcker (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
  • prof. dr hab. Ryszard Herbut (Uniwersytet Wrocławski)
  • dr Joanna Kozierska (Uniwersytet Wrocławski)
  • dr Maciej Herbut (Uniwersytet Wrocławski)
  • mgr Wojciech Ufel (Uniwersytet Wrocławski)