Wykład: Russia's Place In the Emerging World Order

in the Emerging World Order

Wykład wygłosi professor

Fred Eidlin

(Toronto University and Lomonosov University, Moscov)

Sympozjum w język angielskim odbędzie się 26 lutego 2015 (czwartek)

o godzinie 1100

w Auli C Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Professor Fred Eidlin, philosopher and political scientist, educated in Toronto, Indiana, Berlin, Dartmouth, Paris and Prague, a member of the Popperian movement, works on the dynamics and developmental tendencies of Soviet-type regimes and the problems of their transition. He is interested in the relationships between professed and actual beliefs and between belief and behavior, as well as in the foundational problems of political philosophy and of the social sciences. In 1970-71, accused for being a CIA spy in Czechoslovakia, he was arrested, sentenced to 4 years in prison, and expelled from the country “for life” after 7 months in prison. Early in 1989, he was pardoned by the last communist president of that country.  More onFred Eidlin: http://www.fredeidlin.com.